Tulva - feministinen aikakauslehti

Tulva 2/13

Roller derby
Lestadiolaiset naispapit
Seela Sella & Joanna Haartti
Antifasismi
Kotiäidit

 

Anne Moilanen 7.5.2009

Eduskunnan seksihurjastelijat

Tehdäänkö eduskunnassa jotain muutakin kuin ahdistellaan naisia?

Parikin uutta tapausta on taas julkisuudessa meneillään: ensinnäkin Kanki-Kaikkonen, kepun kansanedustaja joka on myös eurovaaliehdokkaana, on "jäänyt kiinni" tekstiviestittelystä samaisen yksinhuoltajan kanssa, joka taannoin sai aikaan Matti Vanhasen hätäkihlat. No eipä siinä mitään, kaulin pysyy kaapissa, kommentoi tähän Kaikkosen vaimo Satu Taiveaho. (Hehän ovat jo naimisissa.)

Toinen keisi on sitten tämä tapaus Anna Kontula. Hän on kirjoittanut kirjan Tästä äiti varoitti, jonka on kai ollut tarkoitus olla ennen kaikkea seksuaalipoliittinen pamfletti, mutta nyt kirjasta on julkisuuteen nostettu kohta, jossa "fiktiivisesti, mutta tositapahtumiin perustuen" kerrotaan, miten eduskunnassa edelleen istuva kansanedustaja raiskaa naisen, eikä joudu siitä edesvastuuseen. Ja nyt arvuutellaan, että kuka.

Noh, aika moni nimen kai jo tietääkin, mutta kun ei ole tuomiota eikä edes syytettä, niin ei sitä voi tiedotusvälineessä julkistaa.

Itse haluaisin rohkaista kaikkia raiskattuja naisia tekemään rikosilmoituksen. Onneksi, onneksi, raiskaus ei ole enää asianomistajarikos!

Mitä tulee Kontulan seksuaalispoliitisiin väitteisiin, niin meillä on hyvin erilaiset näkemykset feminismistä. Eilisessä Hesarin arviossa puhutaan jostain ihan kummallisesta "vanhasta feminismistä, joka kompastuu sovinnaisuuteen":

"Äidit uskoivat vakaasti, että ainoaa oikeaa ja ei-sovinistista seksiä on heteroseksuaaliseen parisuhteeseen perustuva hellä, herkkä, naisen tarpeista lähtevä monogaaminen seksi, joka tapahtuu lähetyssaarnaja-asennossa."

Tässä siis tarkoitetaan 50-60-vuotiaiden naisten harjoittamaa (ja kai yleisestikin feministien hyväksymää, väittää Kontula?) seksiä. Ööh... kun en ole vieressä hommaa todistanut, niin itse en kyllä menisi arvostelemaan tuntemieni feministien tai oman äitini seksielämää!

Mutta ehkä Kontulalla on erilainen äiti kuin minulla?

Mistä Kontula ylipäätään päättelee, että häntä vanhemmat naiset - ja vieläpä feministit - olisivat jotenkin erityisen estyneitä? Kun ei se minusta pidä alkuunkaan paikkaansa... sanoisin melkein, että asia on juuri päinvastoin.

Siis, että keski-iän ylittäneet ja feministit ne vasta hurjia ovatkin.

Teimme Tulvassa lukijakyselyn siitä, millaista on feministinen seksi, ja myös sen sato on aika kaukana tuosta Kontulan/Hesarin käsityksestä. Seksijutun ja paljon muuta löydät Tulvasta 2/2009!
Siirry sivun alkuun

Tulvituttaa-blogi

Päätoimittaja Atlas Saarikoski

Feminist fury!

Tulva-kollektiivin blogi

 
 
Tekninen toteutus: Slap Media
Ulkoasu: Hahmo Design